Menu
Reklamné oznámenie
Tvorba webových stránokhttps://blog.pageride.comSpoznajte výhody balíčka služieb Premium! Aktivujte si ho na 30 dní ZADARMO.
E-shop ľahko & rýchlohttps://www.weblahko.skSystém WebĽahko ponúka moderné e-shop s podporou on-line platieb.
Maj vlastné webové stránky!https://www.weblahko.skMať svoje vlastné webové stránky nebolo nikdy jednoduchšie. S WebĽahko ich môžete mať aj Vy.

Košický kotrmeliak

kosicky kosicky1


Plemeno bolo vyšľachtené v Košiciach. Ide o vyslovene výkonné plemeno, aj keď ho chvatelia radi vystavujú a dokáže zaujať aj na výstavách. Kotrmelcuje okolo svojej priečnej osi dozadu. Veľmi sa podobá s Komárňanským kotrmeliakom, ale predstavuje celkom iné, samostatné plemeno. Kým komárňanský kotrmeliak je výstavný holub, košický si drží svoj výkonnostný štandard.

ŠTANDARD Svojím pôvodom nadväzuje na komárňanského kotrmeliaka. Pri šľachtení košickí holubiari použili cudziu krv, najmä sedmohradských kotrmeliakov. Košické kotrmeliaky sa vyznačujú nielen dobrými kotrmelcami, ale aj inými akrobatickými fingúrami.

Poradie dôležitosti znakov pri posudzovaní: celkový dojem-  hlava - postava- obočnice- pernaté ozdoby -  kresba - farba - operenie.

POSTAVA: menšia, stredne dlhá; hruď širšia; chrbát nie príliš široký, s miernym sklonom dozadu; s nižším postojom.

HLAVA: nízko klenutá, mierne predĺžená; nižšie čelo tvorí so zobákom takmer neprerušovanú  líniu, ktorá plynule prechádza do záhlavia; záhlavie tvorí menší lastúrovitý chochlík, rozpínajúci sa od ucha k uchu, mierne priliehajúci k temenu a stranám hlavy; na bokoch prechádza do malých nevýrazných ružičiek a nepresahuje líniu hlavy.

OČI: pri sedlatých tmavé, pri  ostatných rázoch perlové, okrem bielych, ti môžu byť perlové aj tmavé. 

OBOČNICE: ružové až červené, úzke, jemné, hladké.

ZOBÁK: stredne dlhý (12 až 14 mm), svetlý; ozdobie jemné, hladké s popraškom.

KRK:  široko nasadený, k hlave zúžený,kolmo nesený; hrdlo jemne vykrojené. 

KRÍDLA: dobre priliehajúce k telu, nesené na chvoste, nekrížia sa. 

CHVOST: krátky, úzko zložený, nesený v priamej línii s chrbtom.

NOHY: krátke, neoperené, pazúriky svetlé. 

OPERENIE: krátke, dobre priliehajúce  a pružné. 

FARBA A KRESBA: farba sa vyžaduje čistá, sýta s príslušným leskom. Bielohroté- majú 4 až 8 bielych letiek prvého radu, s maximálnym rozdielom 3 letiek. Fŕkané tmavé- vo farebnom operení rozložené biele pierka. Fŕkané svetlé- v bielom operení rozložené farebné pierka. Sedlaté- majú bielu hlavu, zákres hlavy prebieha od chochlíka pod obočnicou po hrdlo, biele  krídla, biele brucho od farebného oddelenia na prsiach po podchvostový klin a biely chrbát; ostatné časti, krk, prsia, chochlík, sedlo a chvost sú farebné; farebné operenie krku sa nesmie dotýkať obočníc.

FAREBNÉ RÁZY: biele, čierne, šedohnedé (dun), strieborné, červené a žlté recesívne, modré a striebristé pásavé a jarabé, červenoplavé a žltoplavé. Bielohroté- čierne, šedohnedé (dun), modré, červené a žlté. Fŕkané tmavé a svetlé- čierne, šedohnedé (dun), modré, červené a žlté. Sedlaté-  čierne, šedohnedé (dun), strieborné, modré, červené a žlté.

CHYBY PODĽA ROZSAHU:  krátka, široká postava; oblá hlava; vysoké čelo; krátky, tenký, tupý zobák; nepravidelný alebo široký chochlík; tmavý zobák, pri tmavých rázoch pigmentová škvrna na zobáku; svetlé obočnice; pri bielohrotých väčší rozdiel bielych letiek v krídlach ako 3; pri sedlatých farebné klinky k oku; iné chyby vo farbe, kresbe a lesku.

 

Klub košických kotrmeliakov

 

Klub chovateľov košických kotrmeliakov sídli v Košiciach.

Plemeno bolo vyšľachtené v Košiciach, uznané v roku 1913.

Klub eviduje 18 členov. Klub každoročne usporadúva špeciálne a klubové výstavy v Košiciach.

 

Predseda klubu: Ing. Čeljuska Peter

                Mail: peter.celjuska@gmail.com

                  Tel: 0948736600

Tajomník klubu: Karabáš Jozef

                 Mail: karabasova.zdenka@centrum.sk

                   Tel: 0904507838 

 

kosicky kotrmeliak biely.jpg

Košický kotrmeliak biely 

kosicky kotrmeliak cerveny sedlaty.jpg

Košický kotrmeliak červený sedlatý

kosicky kotrmeliak cierny sedlaty.jpg

Košický kotrmeliak čierny sedlatý

kosicky kotrmeliak modry sedlaty.jpg

Košický kotrmeliak modrý sedlatý